kruhové svítidlo - minimalistický LED lustr do obýváku - svítidla Dilight Bratislava

Turbínová 1, 83104 Bratislava

+421 905 613926
Přejít na obsah

kruhové svítidlo - minimalistický LED lustr do obýváku

Lustr do obývacího pokoje nebo ložnice. Moderní minimalistický velký kruhový LED lustr. Oblíbené nadčasové stropní kruhové svítidlo do obývacího pokoje.

Kruhové lustry do obývacího pokoje, ložnice využívající pouze LED, jsme vyvinuli tak, aby mělo tyto klíčové vlastnosti:

- lustr musí mít větší průměr ale zároveň musí být vhodný i do běžných místností, tedy musí mít co nejsubtilnější, opticky lehkou konstrukci
- musí mít v případě potřeby možnost vyzařovat světlo nejen dolů, ale také směrem na strop 
- musí být vysoce variabilní, tedy vyrobitelný i v jiných tvarech, s různými způsoby montáže - světlo musí být silné, ale homogenní, bez viditelných 
teček jednotlivých LED 

Běžné kruhové lustry této velikosti – 80 cm a více, mají poměrně masivní konstrukci, navíc často mají pouze středové zavěšení, tedy 
musí visetpoměrně nízko, což je v pokojích se stropem kolem 2,5 m problém a většinou to vylučuje použití velkých lustrů. Náš 
kruhový lustr může být opravdu velký, ale stále zůstává subtilní, průřez konstrukce je pouhých 20 x 15 mm a lze jej zavěsit již od
cca 7 cm pod strop.  

NOVINKA: lustr do obývacího pokoje s oboustranným vyzařováním se dvěma oddělenými světelnými okruhy a průřezem pouhých 30 x 20 mm.

Lustr disponuje dvěma zcela nezávisle ovladatelnými světelnými okruhy. Světlo z jednoho okruhu směřuje přímo na strop z druhého okruhu přímo dolů,
přičemž světlo v rámci svítidla neproniká z jednoho okruhu do druhého.  Oba okruhy lze regulovat stmívačem v rozmezí 0-100%. Může svítit různou 
intenzitou pouze horní nebo jen dolní okruh anebo libovolná kombinace obou okruhů.


Fotogalerie: lustr s průřezem 20x15mm spodní nebo oboustranné vyzařování
Fotogalerie: lustr s dřevodekorem s průřezem kruhu 20x15 nebo zvětšeným průřezem 30x25 mm.
Fotogalerie: lustr se dvěma oddělenými světelnými okruhy s průřezem pouhých 30x20mm.
Množství světla z kruhového LED lustru
Je dáno v první řadě množstvím světla z použitého LED pásu. Za druhé, silně závisí na umístění LED pásu ve svítidle, tento fakt však nebývá zvýrazňován, dokonce by se dalo říci, že bývá zamlčován. Více ozřejmí obrázek:Měřením jsme zjistili, že běžný způsob umístění LED poskytne pouze cca 1/6 světla oproti námi používanému umístění LED. To je zásadní nepoměr, podobný jako kdybyste namísto klasické 100W žárovky použili pouze klasickou 20 wattovou žárovku.

U závěsných výšek 7-50 cm pod strop doporučujeme oboustranné vyzařování. Vypadá to v tomto případě lépe, plastičtěj, když je světlo i na stropě. LED svítí silně směrem dolů, do hora světlo pouze proniká.

Přisvětlení stropu má ještě jednu příjemnou vlastnost a to snížení kontrastu, podobně jako to mají některé TV, které vyzařují světlo i dozadu.

Použité materiály

Samotná konstrukce je z masivního hliníku. Opticky aktivní část - difuzor, je z kvalitního sněhobílého rovného tvrdého akrylátu.
Ne z levně působícího měkkého zaobleného bělavého silikonu anebo levného polyetylenu.
Závěsná lanka jsou ze zinkované oceli nebo nerezu.
Kryt elektroniky je z oceli, buď v barvě lustru nebo matně bílý.

Způsoby montáže kruhového LED lustru do obývacího pokoje

Lustr visí buď na ocelových lankách o průměru 1 mm. Tyto se uchytávají kolmo do stropu. Přívodní kablík jde zvlášť. Toto je vhodné pro excentrické zavěšení, když vývod elektřiny nekoresponduje s požadovaným umístěním lustru.

Kruhový lustr je však možné zavěsit i z jednoho bodu, tehdy jsou namísto ocelových lanek použity kablíky, které sice vypadají jako ocelová lanka o průměru 2,5 - 3 mm, zároveň však plní funkci kabelu.

Lustr lze zavěsit i svisle a osvětlit jím stěnu. Rovněž lze lustry seskupovat do různých sestav, ať už symetrických nebo asymetrických.

Náš kruhový LED lustr je lehounký nejen opticky, ale také fyzicky, 2 m lustr váží jenom cca 2 kg (myšleno samozný lustr bez stropního dílu).

V galerii uvidíte různé záběry lustru. O subtilnosti konstrukce si nejlépe uděláte představu podle fotografie spolu s běžnou tužkovou AA baterií. Na dalších fotografiích je demonstrována pevnost konstrukce. Je z nich zřejmé, že ani při uchycení metrové konstrukce pouze v jednom bodě se konstrukce nedeformuje vlastní vahou, a to ani příčně ani podélně.

Takový kruhový lustr umíme vyrobit do průměru 2 metry, za určitých podmínek ale i do průměru 4-5m.

Způsoby napájení a stmívání kruhového LED lustru do obývacího pokoje

LED zdroj a často i stmívač jsou z hlediska funkčnosti nezbytné. Z hlediska estetiky je samozřejmě nejlepší je schovat, ať už do sádrokartonového stropu nebo až do rozvaděče.
Pokud to není možné, je třeba je umístit například do kruhového krytu o průměru od cca 170-190 mm. Je vhodné, aby měl tento kryt větrací otvory, není to však podmínkou. V případě excentrické montáže je jednou z možností vyrobit kryt v barvě stropu, případně jej ještě natřít stejnou barvou jako strop. V případě centrické montáže z krytu jdou i závěsná lanka, v tomto případě bývá nejvhodnější mít kryt v barvě lustru.

Pod galerií lustrů jsou přehledně zobrazeny i možnosti vyzařování světla, různé způsoby montáže a různé možné tvary lustru. Také je tam velikostní srovnání různých průměrů lustru.

Různé možnosti vyzařování světla z lustru:
obojstranné vyžarovanie svetla
dolné vyžarovanie svetla
jenom spodní vyzařování
horní i spodní vyzařování
iba horné vyžarovanie svetla
osvetlenie steny
boční vyzařování, lustr visí zvisle
pouze horní vyzařování, nepřímé osvětlení
Porovnání velikostí kruhových lustrů:
Na následujícím obrázku je porovnání velikostí lustrů od 60cm do 200 cm. Plnou čarou jsou standardní průměry, které vyrábíme, lze však vyrobit i jiné velikosti v rozmezí 130 - 200 cm.

Dokážeme však vyrobit lustry až do průměru 5 metrů, tehdy je průřez lustru trochu větší, 25x25 mm a lustr je složen z více částí.
Různé možnosti zavěšení kruhových lustrů:
centrická montáž
excentrická montáž
nízké závěsné výšky - zdroj je asymetricky k lustru, lanka kolmo ke stropu
střední závěsné výšky - zdroj centrálně k lustru, lanká vedou z jednoho místa
centrická montáž so stredovou sponou
větší závěsné výšky - lanká vedou částečně paralelně
zostava lustrov
zostava lustrov 2
zostavy nakloněných i vzájemně propletených lustrů
zostavy z vícero lustrů
Jiné možné tvary tohoto lustru:
eliptický tvar lustra
eliptický (lidově ovální)
čtvercový
štvorcový tvar lustra so zaoblenými rohmi
čtvercový s oblými rohy
trojuholníkový tvar lustra
trojuholníkový tvar lustra so zaoblenými rohmi
trojuhelník s oblými rohy
ostrý trojuhelník
(c) Branislav Živica | aktualizováno 10.02.2024
obchodní podmínky a odstoupení
ochrana osobních udajů
cookies
Návrat na obsah