kruhový luster do obývačky, spálne s drevodekorom - Svítidla Dilight - výroba, prodej

Přejít na obsah

kruhový luster do obývačky, spálne s drevodekorom

Kruhový lustr do obýváku nebo ložnice s dřevodekorem

Tento kruhový lustr do obýváku, nebo taky do ložnice, má několik zajímavých vlastností. Zadání bylo vytvořit velký kruhový lustr do menší obýváku s rozměry 5 x 4 m a s výškou 2,5m, který má sloužit k celkovému osvětlení, prostor pod lustrem má být pohodleně průchodný, i pro vysokou osobu. Nemá vzniknout pocit, že nad hlavou máte něco velké, objemné. Světlo mělo svítit přímo dolů.

Běžné kruhové lustry této velikosti - mluvíme o průměru 120 cm, mají poměrně masivní konstrukci, navíc často mají pouze středové zavěšení, tedy musí viset poměrně nízko, proto jsme přistoupili k vlastní výrobě. Výsledkem je poměrně unikátní konstrukce, která dokonale splnila zadání. Lustr je velký ale subtilní, průřez konstrukce je pouze 20 x 15 mm, přičemž je stále pevný. Silné LED světlo vyzařuje přímo směrem dolů.

Lustr má po bocích pravou dubovou dýhu, ošetřenou včelím voskem. Lustr je zavěšen excentricky (může viset i ze středu), se závěsnými lanky kolmo ke stropu, proto jsme ho mohli zavěsit pouze 15 cm pod strop (možné minimum je cca 7 cm). Taková závěsná výška jednak splňuje zadání, jednak působí takto zavěšený lustr v daném prostoru esteticky.

Napájecí zdroj a stmívač jsou umístěny v kruhovém bílém krytu o průměru 190 mm a výškou 35 mm. V případě středového zavěšení jsou tyto elektronické součásti zabudované ve středovém díle. Kryt může mít i jinou barvu, i tvar. Větrací otvory na krytu nejsou nutnou podmínkou, avšak jejich absence může mít na životnost zdroje nezanedbatelný vliv.

Lustr visí na ocelových lankách s průměrem 1 mm. Držáky lanka umožňují jednoduché ale přesné precizní výškové nastavení. Barva držáků i kabelu je v tomto případě matná niklová, může být i jiná.
V případně středového zavěšení je možné a vhodné použít závěsy, které vypadají jako lanka, přičemž ale zároveň plní i funkci elektrického kabelu. V tomto případě už tedy netřeba sólo přívodní kabel.

Užitnou hodnotu lustru zvyšuje stmívání v rozsahu 0 - 100% pomocí dálkového ovládání.

Tento kruhový lustr umíme vyrobit do průměru 2 metry, za jistých podmínek avšak až 4 metry velký. Kruhový tvar není podmínkou, zvládneme i eliptický, i hranatý tvar, i tvar trojúhelníku s oblými rohy.


aktualizováno 28.7.2021
Návrat na obsah